Бутлі є одним з найзручніших і найпоширеніших форматів тари для зберігання питної води. Їх активно використовують у будинках, офісах та інших місцях, де необхідно забезпечити доступ до значної кількості чистої води. Але що зробило саме 19-літровий об’єм настільки популярним? Чому це не більш кругла літера 20? Розберемося у цьому питанні.
Історія появи бутлів
Історія появи пластикової тари налічує близько 80 років. Після Другої світової війни, коли синтетичні матеріали почали набувати популярності, пластикові пляшки поступово стали замінювати скляні. Однак довгий час їх не використовували для напоїв, оскільки газовані рідини часто розривали пластикові контейнери.
Перша пляшка з поліетилентерефталату, яка могла витримати внутрішній тиск, була створена в 1973-му році американцем Натаніелем Вайєтом. Однією з переваг нового матеріалу була його здатність до вторинної переробки. Однак винахідник не міг передбачити, як швидко пластикові пляшки здобудуть популярність. Сьогодні їх виробляють у таких великих обсягах, що вони перевищують можливості для переробки.
Щодо 19-літрових бутлів, то тут історія дещо інша. Цей стандарт був встановлений США на початку 90-х років XX століття сервісами доставки води. В Америці об’єм рідин вимірюється в галлонах: 1 галон дорівнює 3,785 літрам, а п'ять галлонів — це 18,9 літрів.
Формат тари у 5 галонів був визнаний оптимальним з погляду зручності транспортування, підйому на кулер, використання з помпою та з позицій виробників тари для розливу води.
Крім того, 19 літрів — це еквівалент 75–80 чашок чаю або кави, що є тижневою нормою для невеликого офісу чи сім'ї з 3–5 осіб. Оскільки воду зазвичай замовляють у чотирьох бутлях, одна доставка чистої питної води може покрити потреби сім'ї чи колективу на 2–4 тижні, залежно від кількості користувачів і способів використання рідини (втамування спраги, приготування їжі, напоїв тощо). Крім того, термін зберігання питної води у відкритому бутлі становить 20 днів і за цей період бажано використати всю рідину.
Згодом, коли сервіси доставки води з'явилися у в Європі, цей стандарт не стали змінювати.
Переваги бутлів такого об'єму
Вибір об’єму пляшки для води – це не випадкове рішення виробників, а результат впливу багатьох факторів, як-от зручність використання, практичність та економічна доцільність. Бутлі об'ємом 18,9 літрів залишаються популярними серед користувачів, переваги значно переважають недоліки, роблячи їх оптимальним вибором для сучасних людей.
Проте ці пляшки мають і свої недоліки. Вони можуть бути занадто важкими для людей похилого віку або дітей, якщо їх потрібно переносити самостійно. Крім того, для їх використання потрібне спеціальне обладнання. Для таких випадків зазвичай використовують меншу тару в 11 літрів.
Популярність бутлів об'ємом 19 літрів
Розглянемо більш детально причини, через які бутлі 19 літрів є настільки популярними для використання питної води.
- Компроміс між габаритами та об'ємом. Цей об’єм є оптимальним для зручності та простоти використання. 19 літрів вистачає, щоб забезпечити потреби у воді на тривалий час, при цьому така тара достатньо компактна для зручного зберігання. Більші ємності можуть бути незручними для транспортування та зберігання, а менші вимагатимуть частішої заміни.
- Масове виготовлення. Для того, щоб забезпечити найнижчу вартість виробництва бутлів, треба уніфікувати їх параметри. Перше обладнання для виготовлення бутлів було призначене саме для тари у 19 літрів, тож саме воно є найбільш доцільним і сьогодні — не треба проєктувати та створювати нове устаткування й витрачати на це кошти.
- Технічний аспект. З технічного погляду бутлі об’ємом 19 літрів розроблені так, щоб витримувати тиск і пошкодження під час транспортування. Виготовлені з міцного та довговічного полікарбонату, вони не схильні до корозії та не виділяють шкідливих речовин у воду, мають зручну ручку для перенесення та легкого встановлення в кулери.
Хоча об’єм 19 літрів може здатися випадковим, він насправді є результатом розумного балансу зручності для використання з кулером чи помпою, економічної доцільності. Це оптимальний вибір для більшості споживачів, який поєднує практичність, економічність і функціональність, забезпечуючи зручність і вигоду як для домашнього, так і для комерційного використання.
Сподіваємось, на вашій кухні чи у вашому офісі знайдеться місце для 19-літрового бутля.